Styl glamour

Narodzinom stylu glamour przypisuje się początkowe lata XX wieku, okres, w którym wszechobecny minimalizm zaczął tracić na popularności na rzecz bardziej wyrafinowanych i bogatych form. Powściągliwe, surowe wzornictwo zaczęto zestawiać lub zastępować bardziej bogatym i zdobnym. Wnętrza nabrały niekwestionowanej elegancji i przepychu, znacznie innego jednak niż ten z czasów świetności Wersalu. Co prawda barokowe formy mebli zostały żywcem przeniesione z XVII wieku i początków XVIII wieku, ale ich wykończenie jest już inne bardziej nowoczesne, pozbawione patyn i przetarć, za to często z wysokim połyskiem. Można by powiedzieć, że prekursorzy stylu glamour odkryli barok na nowo, odkurzając jego niezwykle biżuteryjne wzornictwo i nadając mu nowy, bardziej świeży, nieco nowoczesny wygląd.

styl glamour salon

Zdecydowana kolorystyka i bogate wzornictwo

Niebagatelną rolę odgrywa też kolorystyka, zawsze mocna i zdecydowana, często w dość kontrowersyjnych i kontrastowych zestawieniach. Główne barwy tego stylu to biel, czerń, fuksja i różne odcienie fioletu, które zestawiane są z blaskiem złota i niklowanego srebra, dając w ten sposób poczucie otaczającego luksusu. W lśniących kolorach drogocennych kruszców występują zwłaszcza sprzęty o prostszych formach, dzięki czemu choć pozbawione rzeźbień nabierają charakteru glamour. Szyku ścianom i podłogom dodaje dekoracyjna sztukateria i tapety adamaszkowe z tłoczonymi wzorami akantu. Barokowe wzory pojawiają się nie tylko na ścianach, ale również na zasłonach, kanapach i fotelach. Najczęściej wykorzystywanymi tkaninami są welury, aksamity i satyny. Sufity zdobią duże żyrandole a nad kominkami i konsolami wiszą lustra w bogato zdobionych ramach w kolorze złota, srebra, czerni lub bieli. Na pierwszym miejscu stawiana jest dekoracyjność, przepych i elegancja, nawet kosztem funkcjonalności, dlatego nurt ten doskonale sprawdza się na dużych reprezentacyjnych powierzchniach, w których można umieścić meble glamour oraz inne dodatki zgodne z tym unikalnym stylem.

styl glamour jadalnia

Meble glamour

Sekret urządzania wnętrz w stylu glamour tkwi w doborze bardzo dobrze wykończonych mebli i tkanin zwłaszcza tych, w kolorach złota i srebra, wyczuciu umiaru i zachowaniu wyważonych proporcji. Łatwo o potknięcie, gdyż przesycenie barwami, fakturami i formami może artyzm wystroju zamienić w kicz i tandetę. To dość trudne zadanie, ale warte zachodu. Wnętrza w tym stylu są bowiem piękną szykowną i niezwykle efektowną wizytówką ich właścicieli.